Haapsalu 5G väljak

Eesti esimene 5G rendikontseptsiooniga kunstmuruväljak, kus professionaalse hoolduse ja materjalide ümberkäitlemise eest vastutab rendileandja, rajati Haapsalu linna.

 

SPORDIVÄLJAKU RENTIMINE ON UUS TREND!

 

Miks kasutada rohehanget ja liisida kunstmuruväljak?

Alates 1992. aastast üle Euroopa jalgpalliväljakuid rajanud Eesti ettevõte Advanced Sports Installations Europe AS (ASIE) ehitas kasutusrendi põhimõttel uue kunstmuru jalgpalliväljaku Haapsalu linnastaadionile.

Haapsalu Linna Spordibaaside OÜ juhataja Tarmo Tuisk sõnul oli 2008. ehitatud jalgpalliväljak amortiseerunud ning vajas hädasti uuendamist. “Otsustasime minna seda teed, et ei osta kallist kunstmurukatet koos täitematerjalidega, vaid rendime selle. Leidsime, et kunstmuruväljaku ehitamine ja finantseerimine jooksvatest kuludest on meie jaoks lihtsam protsess. Meie jaoks oli oluline kogu renoveerimise protsess ning selleks viisime läbi rohehanke (Green Public Procument), et hanke võitja tagaks kõikide vanade materjalide käitlemise keskkonnasõbralikult ning uus väljak vastaks kõrgeima kvaliteedi nõuetele. Meie jaoks oli oluline, et operaator on kogemustega ettevõte ning omab tehnoloogiat ja reaalset tegevusplaani, mida kasutatud materjalide teha,” lausus Tuisk.

“Väljaku uuendamise hanke võitis Aasta Keskkonnasõbralikuks Ettevõtteks kuulutatud Advanced Sports Installations Europe, kes eemaldas 5265-ruutmeetriselt väljakult vana kunstmuru ja paigaldas seejärel uue katte. Vana kunstmuru osas oli hanketingimustes nõue, et see peab olema kahe aasta jooksul jäätmevabalt ümbertöödeldud või taaskasutamiseks ettevalmistatud. Oleme väga rahul uue väljakuga. Tavahankega ei oleks me kindlasti saanud endale nii kvaliteetset teenust, kui rohehankega.”

Advanced Sports Installations Europe on teadaolevalt ainus ettevõte Euroopas, kes pakub kunstmuru spordiväljakuid kasutusrendi põhimõttel.

Ettevõtte omaniku Raul Lättemägi sõnul anti uue põlvkonna 5G väljak Haapsalu jalgpallurite kasutusse rendi põhimõttel, mis on sarnane sõidukite soetamisel või kallite seadmete hankimisel valdavaks muutunud kasutusrendiga. “See säästab jalgpalliklubi või omavalitsust vajadusest käia uue väljaku eest välja kopsakas rahasumma ning tegeleda ise väljaku hooldusega,” selgitas Lättemägi.

“Igakuised rendimaksed on ühtlaselt jaotatud kogu lepinguperioodile ning need sisaldavad ka regulaarset väljaku hooldust kaasaegse tehnikaga. Samuti hõlmab kuutasu muru hilisemat utiliseerimist, mis ei ole sugugi odav – täismõõtudes jalgpalliväljaku puhul on vaja ümber töödelda 250-300 tonni erinevaid materjale.”