Kunstmuru tervislikkus

Liikvel on mitmeid müüte, et kunstmuruväljakud on mängijate tervisele ohtlikumad kui loodusliku muruga staadionid. Need ei vasta üldjuhul tõele.

Mõnede uuringute järgi esineb kunstmurul rohkem vigastusi kui tavamurul. See võib tõesti olla probleemiks neil väljakutel, kus pole lisatud pehmendavat aluskihti kunstmuru alla. Kvaliteetne ja piisava paksusega elastne kiht ning korrapäraselt lisatud täitematerjal murukiudude vahel tagavad selle, et kunstmurul ei esine märkimisväärselt rohkem põrutusi kui tavaväljakul.

Vanemad kunstmurukatted võisid tekitada jalgpalluritele ulatuslikumalt marrastusi kui looduslik muru, kuna jalgpallis kasutatakse üsna palju libisemist, ent võistlusvorm ei kata täielikult käsi ja jalgu. See probleem sai lahenduse polüetüleenkiududest toodetud kolmanda põlvkonna kunstmurukatetes.
Kunstmuru võib suviti muutuda kuumemaks kui looduslik muru, kuid selle vastu aitab väljaku kastmine veega enne trenni või võistlust.

Kunstmurus kasutatakse täitematerjalina sageli vanadest autorehvidest saadud musta kummi, mille ohutus tervisele ja keskkonnale on kummipurus sisalduvate raskemetallide tõttu seatud mõnedes uuringutes kahtluse alla. Meie kasutame 5G kunstmuruväljakute täitematerjaliks kummilisandiga rohelist värvi plastgraanuleid, mis on täiesti ohutud.

Kokkuvõttes võib öelda, et kuna kunstmuruväljakud muudavad Eesti kliimas jalgpalli mängimise aastaringselt võimalikuks, siis pigem parandab kunstmuru inimeste tervist.